×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
آیت‌الله سیستانی برای تمامیت ارضی عراق فتوا صادر کند

یک کارشناس بین‌الملل معتقد است که در بحث همه‌پرسی استقلال کردستان عراق نیاز است که آیت‌الله سیستانی ورود کند.
به گزارش تهران ۲۴، مرتضی خوانساری کارشناس روابط بین الملل درباره همه پرسی استقلال اقلیم کردستان گفت: «ایده همه پرسی در کردستان عراق از نگاه بین الملل و معادلات در ارتباط با ایجاد قدرت، مبنای وطن کردی ندارد. اول به دلیل مخالفت سازمان ملل و همه کشورهای جهان به غیر از اسرائیل، و دوم به دلیل حکومت و حاکمیت مشروع مورد حمایت سازمان در بغداد که یکپارچگی ارضی عراق را تضمین می کند. ضمنا کافی است که آیت الله سیستانی بر حفظ یکپارچگی عراق تاکید نمایند.»

خوانساری در ادامه با تاکید بر تمامیت ارضی عراق افزود: «بنابراین برگزاری رفراندوم بدون حمایت های منطقه ای و جهانی حتی اگر در قالب یک آرزو و یا یک اشتباه محاسبه سیاسی صورت پذیرد، نه تنها اعتبار سیاسی و مشروعیت بین المللی برای ملت سازی و دولت سازی ایجاد نمی کند، بلکه بر مشکلات موجود هم خواهد افزود.»

این کارشناس بین الملل در ادامه ماهیت و پیامدهای این همه پرسی گفت: «رفراندوم یعنی تجزیه عراق و مقدمه جنگ برای حفظ مرزها و قلمرو ارضی، و درست در زمانی صورت می گیرد که گروه های تروریستی حافظ منافع بیگانگان در عراق و سوریه در مرحله شکست کامل قراردارند و راهبرد جدید بازیگران فرا منطقه ای، تلاش برای موازنه قدرت و ایجاد ظرفیت ظرفیت ژئواستراتژیک در عراق در مقابل کشورهای غیر همسو در منطقه است.

در یک جمع بست می توان گفت که هدف از برگزاری رفراندوم یک مانور برای تثبیت قدرت تضعیف شده اقلیم، و چانه زنی سیاسی با دولت مرکزی بغداد جهت امتیاز گیری بیشتر و تقسیم غنائم در بخش ذخایر نفتی بویژه در کرکوک می باشد.

اما اختلافات داخل گروهها و اقوام کرد و فساد اداری نهادینه شده در کردستان عراق، هرگز اجازه تشکیل یک دولت مستقل را به اقلیم نخواهد داد.»

منبع: خبر آنلاین

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=10147
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true