×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
ایران دومین شریک تجاری عراق/ سفارت در خدمت بخش خصوصی است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، با بیان اینکه ایران دومین شریک تجاری عراق گفت: سفارت ایران درخدمت شرکت‌های خصوصی، عمومی و دولتی است تا به دولت عراق کمک کنیم؛ این کار به سود دو کشور است.

 به گزارش تهران۲۴، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در نشست خبری «هزنیه ها و منافع روابط ایران و عراق» که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: عراق از دو بحران سالم و سلامت بیرون آمد، یکی بحران داعش بود که موفق و پیروز بود و نیروهای مختلفی چون حشدالشعبی، پلیس و ارتش آن کشور بسیار نقش اساسی داشتند و البته خود عراقی ها از حمایت های ایران در مبارزه با داعش بسیار قدر شناس هستند.وی گفت: موضوع دوم، همه پرسی اقلیم کردستان عراق بود که اگر درست هدایت نمی شد، به سمت بحران برای آن کشور پیش می رفت که در این مساله هم ایران نقش مهمی داشت.

مسجدی افزود: عراق وارد مرحله جدید و مهمی یعنی بازسازی اقتصادی و ایجاد روابط سیاسی است. قطعا در دوران بازسازی و سازندگی هم ایران باید نقش بی بدیل و مهم خودش را در آن کشور داشته باشد که در اینجا مردم، شرکت ها و وزارتخانه ها باید کمک کنند.

سفیر کشورمان در عراق در ادامه گفت: روابط دو جانبه ایران و عراق در سطح خوبی است، در ابعاد امنیتی نظامی بسیار خوب است. در بُعد فرهنگی رابطه قابل قبولی داریم، در بُعد اجتماعی بسیار عالی است و نمود آن زائران اربعین از سمت ما و زائران عراقی به ایران است که در قالب توریسم مذهبی است و در واقع بیش از شش میلیون نفر به عناوین مختلف رفت و آمد وجود دارد.

مسجدی افزود: پس از سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام، روابط میان مقامات دو کشور بسیار خوب بوده است، هر چند که در مساله اخیر همه پرسی کردستان خللی به روابط با آنها وارد شد، ولی به دلیل سابقه جدی و طولانی میان ما و کردها این مساله حل شده است و ما در تلاشیم روابط میان اربیل و بغداد به طور مسالمت آمیزی حل و فصل شود.

سفیر ایران در عراق به روابط اقتصادی ایران و عراق اشاره کرد و گفت:ّ روابط اقتصادی ما با عراق در دومین سطح مبادلات است. اول چین، دوم ایران و بعد ترکیه است.

وی گفت: حجم مبادلات ما با عراق بین ۶.۵ تا ۷ میلیارد دلار است و با فروش برق، گاز، توریسم مذهبی سالانه به ۱۲ میلیارد دلار  می رسد که رقم قابل توجهی است.

مسجدی افزود: ۳۲۰۰ مگاوات برق از ایران به عراق صادر می شود، تفاهم نامه ها و قراردادهای زیادی میان بخش های دولتی و خصوصی وجود دارد.

سفیر ایران در عراق ادامه داد: مرزهای ما مرزهای امن و پرمبادله ای است، ما و عراق بیشترین مرز را با یکدیگر داریم و امن ترین مرزهای بین دو کشور در مقایسه با دیگر مرزهایی که با کشورهای همسایه داریم، وجود دارد.

وی اظهار کرد: ایران در بصره، نجف، اربیل، سلیمانیه، بغداد و کربلا شش نمایندگی دارد که در هیچ جای دنیا این میزان نمایندگی در یک کشور نداریم.

مسجدی گفت: روابط اقتصادی ما در سطح قابل قبولی است، ما و عراق دو کشور دوست و همسایه هستیم که باید سطح روابط خود را ارتقا دهیم و به این سطح راضی نیستیم. این گستردگی هم باید در عرصه های مختلف باشد.

سفیر کشورمان در بغداد خاطرنشان کرد: ۴ هزار دانشجوی عراقی به صورت رسمی در دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل هستند که این نکته خوبی است.

وی اظهار کرد: در عراق رسانه آزاد است و هر کس می تواند برای خودش شبکه داشته باشد، بنابراین می توانیم همکاری های رسانه ای دو کشور را افزایش دهیم.

وی در خصوص قطعنامه ۵۹۸ و روابط ایران و عراق در این مساله، گفت: بسیاری از موارد آن قطعنامه جلو رفته و در خصوص تعیین خسارت های جنگ تا کنون هم به دلیل شرایط عراق هنوز مساله به صورت جدی نشده است. ما برآورد اولیه از خسارت های جنگ تحمیلی داریم که اینها برای صحبت جدی تر نیاز به زمان مناسب دارد.

مسجدی درباره آخرین وضعیت حشدشعبی افزود: حشد شعبی نیروی مردمی بود که در کنار ارتش وارد میدان نبرد شد و صحنه را تغییر داد که بنا به خواست مرجعیت عراق آیت الله سیستانی و لبیکی بود که از جانب مردم آن کشور صورت گرفت. این گروه در پیروزی های عراق بر داعش بسیار نقش مهم و ارزنده ای داشت.

سفیر ایران در عراق ادامه داد: این گروه امروز قانونمند شده د کسی نمی تواند آن را منحل کند و با توجه به نیازمندی های عراق می توانند از تجهیزات و نفرات آن در حوزه های مختلف استفاده کنند و این با توجه به اینکه تروریسم هنوز از بین نرفته و می تواند تهدید زا باشد، مهم است.

وی گفت: بنابراین همچنان نیاز به این نیرو است، همچون زمانی که جنگ نیست ولی باید نیروهای مسلح و امنیتی باشند تا ضامن امنیت کشور باشند و به عنوان نیرویی بازدارنده به حساب می آیند.

مسجدی درباره انتخابات پیش روی عراق گفت: بحث انتخابات زود است که بگوئیم کدام گروه و جریان بهتر می تواند عمل کند چرا که احزاب و گروه های سیاسی در حال رایزنی های خود هستند.

سفیر ایران در عراق افزود: ما در خصوص اختلاف میان گروه ها و جریانات مختلف در انتخابات پیشین هم این مساله را داشتیم، باید دید پس از انتخابات چطور می توانند کار کنند، اینکه در یک جمعی اختلاف نباشد غیر ممکن است و مهم این است که اینها با یکدیگر تنازع و درگیری نداشته باشند.

وی تاکید کرد: به نوعی تلاش و علاقه ما این است که انتخابات به شکل حداکثری برگزار شود.

مسجدی درباره حضور عبادی در انتخابات عراق گفت: آقای عبادی که در دوران نخست وزیر خود افتخار آفرینی های خوبی را داشته از جایگاه خوبی در صحنه عراق و انتخابات برخوردار است.

سفیر ایران در عراق ادامه داد: حمایت از نخست وزیر آینده عراق، بسته به تصمیم عراقی ها دارد. هر نخست وزیری را که عراقی ها به جمع بندی برسند مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و به رای اکثریت عراقی ها احترام می گذاریم.

وی در خصوص ریزگردها تصریح کرد: این موضوع مربوط به چند کشور است و نه تنها دو کشور ایران و عراق. بحث های زیادی میان دو کشور وجود داشته است اما آنچه مشخص است مهار ریزگردها نیاز به برنامه ریزی و صرف بودجه ای سنگین تر است.

مسجدی افزود: در سطح مقامات دو کشور رایزنی های این موضوع ادامه دارد و کمیته های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد و باید توجه داشت که این موضوع را نمی‌توان با سرعت حل کرد و نیاز به یک همکاری منطقه ای و بین المللی است.

سفیر ایران در عراق درباره راهبرد امنیت ملی امریکا در عراق گفت: آمریکایی ها به گونه ای حرف می زنند که گویی مالک همه کشور های جهان هستند ولی در عراق چنین چیزی وجود ندارد، دولت عراق مستقل است و نیازی به سیاست های آمریکایی ها ندارند.

مسجدی افزود: اینکه فکر کنند می توانند برای عراق نقشه راه ترسیم کنند، سیاست های خود را اعمال کنند فکر خام و بیهوده ای است. ممکن است آقای ترامپ خواسته های زیادی داشته باشد که این شاید تنها در ذهن خودش باشد. به هیچ وجه پیوند و روابط میان ایران و عراق این مسائل خللی را وارد نمی کند.

سفیر ایران در عراق ادامه داد: درعراق درست است که شیعیان اکثریت هستند اما کردها و سنی هم به میزان جمعیتی که دارند در پارلمان و دولت نقش و سهم مشخصی دارند. رئیس جمهور آن کشور برای اولین بار یک فرد کرد است چرا که کردها سهم خوبی را در جمعیت آن کشور دارند و اینکه گفته شود فقط شیعیان در آن کشور نقش دارند این اشتباه است.

وی اظهار کرد: بنابراین هر کس به سهم جمعیت خود در آن کشور از قدرت و حاکمیت سهمی دارد و مذاهب و قومیت های مختلف این جایگاه را دارند.

مسجدی ادامه داد: اعتقاد دارم که خبرنگاران و رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی و آگاهی عمومی دارند و حمایت من از رسانه ها یک وظیفه است و این موضوع را انجام دادیم.

سفیر ایران در عراق گفت: از شما گلایه دارم که چرا که در عراق نیستید، باید رسانه ها چه در عراق و چه در دیگر کشورها حضور داشته باشند. در عراق رسانه های ایرانی مورد حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی افزود: اقدامات بسیار زیادی از سوی ایران در حال انجام است که برای مردم خودمان هم ناشناخته است. این اقدامات نه صرفا در ابعاد امنیتی و محرمانه که موضوعات عمرانی بوده است، اینها را باید رسانه ها پوشش دهند.

مسجدی درباره این سوال که سطح همکاری‌های نظامی و مستشاری ایران و عراق پس از نابودی پایگاه‌های داعش چگونه خواهد بود، خاطرنشان کرد: ایران کمک‌های دفاعی و نظامی‌اش به عراق، هم مستشاری بود و هم آموزشی، هم کمک در امر سازماندهی و مدیریت بود و هم در امر لجستیک و پشتیبانی. کمک ایران به عراق همه‌جانبه است. طبیعی است وقتی جنگ وجود دارد، این همکاری‌ها گسترده باشد.

وی ادامه داد: حضور سرداران و کارشناسان ما و حضور سردار سلیمانی حضوری جدی، میدانی و مستمر بود.

سفیر ایران در عراق گفت: ما با پایان یافتن داعش، طبیعی است این حضور مستشاری و حمایتی کمتر می‌شود چون براساس شرایط و نیازها است ولی همکاری‌های نظامی ما در سطوح مختلف ادامه می‌یابد. عراق نیازمند تجهیزات و بازسازی است. ارتش و حشدالشعبی آسیب‌های زیادی دیده‌اند. بنابراین روابط نظامی، امنیتی و دفاعی عراق با ایران ادامه خواهد داشت.

مسجدی ادامه داد: با وزارت دفاع، ارتش، پلیس، وزارت کشور و حشدالشعبی روابط خوبی داریم و هیات‌ها میان دو کشور در حال گفت‌وگو و تبادل نظر هستند. این روابط براساس نیاز شرایط و توانمندی عراق است.

سفیر ایران در عراق درخصوص سرمای‌گذاری و همکاری‌های ایران در عراق بعد از پایان جنگ گفت: بحث بازسازی در دستور کار دولت عراق قرار گرفته و با توجه به نابودی داعش، کار اقتصادی جدی‌تر می‌شود. در جمهوری اسلامی نیز عزم این کار باشد. البته مشکلاتی وجود دارد ولی عامل بازدارنده برای توسعه روابط نیست.

وی افزود: اگر تلاش جدی صورت بگیرد، هدفگذاری کرده‌ایم که در یک برنامه پنج ساله سطح روابط به ۲۰ میلیون دلار در سال برسد. این ظرفیت در عراق وجود دارد و ایران هم علاقه دارد ولی نیازمند برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و تلاش جدی است.

مسجدی ادامه داد: اگر شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران هم حضور جدی و همراه با برنامه‌ای داشته باشند، کارشان پیش می‌رود. قطعا عراقی‌ها هم استقبال می‌کنند. در استان‌های مختلف عراق نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم. استان نینوا و شهر موصل، آسیب‌های جدی دیده‌اند که نیازمند سرمایه‌گذاری هستند.

وی تصریح کرد: شرکت‌های ایرانی هم شرکت‌های قدرتمندی هستند. متاسفانه تاکنون ناامنی بود. سفارت ایران درخدمت شرکت‌های خصوصی، عمومی و دولتی است تا به دولت عراق کمک کنیم زیرا این کار به سود دو کشور است و موجب می‌شود تا از این میدان عقب نمانیم.

سفیر ایران در عراق درباره برنامه دو کشور برای لغو روادید بین دو کشور گفت: تصمیم لغو روادید از سوی ایران وجود دارد و به صورت رسمی به طرف مقابل اعلام کرده‌ایم ولی این درخواست از سوی عراقی‌ها اجابت نشده است. من در جلسات مختلفی که با مقامات عراقی داشته‌ام، آنها می‌گویند نیازمند زمان هستیم؛ هم به خاطر نیازمندی مالی و هم به خاطر ایجاد برخی زیرساخت‌ها ولی زمینه‌ها روز به روز بهتر و بیشتر می‌شود.

وی در رابطه با آخرین وضعیت ایرانیان زندانی در عراق و رایزنی برای تبادل زندانیان دو کشور یادآور شد: میان قوای قضاییه ایران و عراق تبادل خوبی در بحث زندانیان صورت گرفته و ما شاهد استرداد زندانیان به صورت مستمر بوده‌ایم.

مسجدی با بیان اینکه در زمان اربعین درخواستی کردیم، اگر مشکلی در بحث تردد زوار ایجاد می‌شود، همان مشکل در مرز حل شود تا به مرحله دادگاه پیش نیاید، اظهار کرد: این موضوع مرتبا به صورت مستمر پیگیری می‌شود و برای آزادی آنها با توجه به قوانین عراق در حال رایزنی هستیم.

منبع:مهر

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=21644
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true