×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
برگزاری همایش ناجا و تمدن نوین اسلامی در ۲۷ دی ماه/ تربیت پلیس مجاهد مسئول در دستور کار

رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی از برگزاری همایش ناجا و تمدن نوین اسلامی در روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه خبر داد.

 به گزارش تهران ۲۴ ، سردار احمدرضا رادان رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی در نشست خبری اولین همایش ملی ناجا و تمدن نوین اسلامی به فعالیت مرکز مطالعات راهبردی ناجا پرداخت واظهار داشت: ما دو کار ویژه مهم در دستور داریم که این جدای از ماموریت‌های روتین این مرکز است.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی تصریح کرد: معماری ناجای آینده و اینکه با چه رویکردی معماری باید انجام شود و پلیس با چه رویکردی در معماری ناجای آینده جا بگیرد از جمله دو کار ویژه مرکز مطالعات راهبردی ناجاست.

وی به مراحل انقلاب از نگاه رهبری اشاره و تصریح کرد: انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و در نهایت تمدن نوین اسلامی از جمله مراحلی است که رهبری معظم انقلاب ترسیم کرده‌اند.

سردار رادان اضافه کرد: ما باید رویکرد خودمان را تمدن نوین اسلامی قرار دهیم و برای اینکه بتوانیم معماری ناجای آینده را انجام دهیم باید بدانیم با چه افق و شرایط و چه پلیسی در آن معماری حضور داشته باشیم.

وی انجام کارهای مطالعاتی از سال ۹۴ اشاره و بیان داشت: با تلاش چند ساله اکثر نخبگان و اندیشمندان را شناسایی کرده و ارتباط‌مان را به همکاری دو طرفه تبدیل کرده‌ایم.

این مقام ارشد نیروی انظامی تصریح کرد:‌ما اندیشمندانی پیدا کردیم که وجودشان در جامعه پربرکت بوده و اطلاعات و تحقیقات آنها ذخایری است که باید به هنگام استفاده شود و می‌تواند در معماری ناجای آینده نقش داشته باشد.

وی گفت: گذر از ۵ مرحله انقلاب که مدنظر مقام معظم رهبری است در گرو تولید فکری و پرورش انسانی است که گذر بتواند کار کند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی به جمع‌آوری ۳۶۰ چکیده و ۲۰۰ مقاله در این همایش اشاره و تصریح کرد: همایش ناجا و تمدن نوین اسلامی چهارشنبه ۲۷ دی در مرکز غدیر دانشگاه علوم انتظامی امین برگزار می‌شود.

وی به اهداف این همایش پرداخت و گفت: توسعه مفهومی و گسترش ادبیات راهبردی، گفتمان‌سازی تمدن نوین اسلامی، بسترسازی نظری برای معماری ناجای آینده وهمچنین بهره‌گیری از دیدگاه‌های علمی صاحب‌نظران حوزه، دانشگاه و ایجاد شبکه نخبگان از جمله اهداف این همایش است.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی به محورهای همایش پرداخت و گفت: مبانی نظری و رویکردهای ناجا و تمدن نوین اسلامی، تمدن نوین اسلامی در اندیشه انقلاب اسلامی و همچنین ناجا و رویکرد تمدن، چالش‌ها، راهبردها و الزامات از جمله محورهای این همایش است.

سردار رادان در بخشی ازسخنان خود در مورد این همایش گفت: ما می‌خواهیم مامور و معذور را به مامور و مسئول و در نهایت به مجاهد مسئول تبدیل کنیم. چرا که مجاهد مسئول در هر حوزه از ماموریت خود مثل مهندس عمل می‌کند و انتظارات مردم و مسئولیت خود را عمل می‌کند که همه اینها نیازمند این است که پلیس رویکرد خود را معرفی کند.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی غیر از ماموریت‌های نوشته شده خودش دو ماموریت مفهومی دارد؛ از جمله حفظ دستاوردهای انقلاب و حفظ سازمان نیروی انتظامی است؛ حفظ سازمان نیروی انتظامی لازمه‌اش داشتن رویکرد معماری ناجای آینده و وجود مجاهد مسئول است.

سردار رادان اظهار داشت: پلیس باید بتواند ارتباطی به هنگام با بخش‌های مختلف جامعه برقرار کند؛ چرا که ناجا از جمله نهادهایی است که بیشترین ارتباط را با مردم دارد و غیر از اینکه نیرویی مسلح محسوب می‌شود دارای کارکردهای اجتماعی هم هست؛ ناجا با این ویژگی که دارد نمی‌تواند محدود و محصور به زمان شود چرا که جامعه نیز در نهایت محدود و محصور به زمان نمی‌ماند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ناجا با بیان اینکه در جامعه مدام سطح دانش و بینش مردم تغییر می‌کند گفت: این تغییرات تغییر مطالبات مردم را در پی دارد و در نهایت باید سازمان‌هایی باشد که به این مطالبات پاسخ داده و آنها را شناسایی کند؛ البته در گام بعدی نیز آن سازمان باید بتواند مطالبات سازی کرده و ذهن مردم را آماده کند.

سردار رادان ادامه داد: رویکرد ما در تمدن نوین اسلامی و نقش ناجا در این تمدن این است که پلیس از مامور مسئول فراتر رفته و به مجاهد مسئول برسد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با این تعاریف ممکن است ناجا ماموریت ضابطیت قضایی خود را از دست داده و به عنوان یک نهاد سیاستگذار شناخته شود، گفت: اینطور نیست که ناجا ماموریت ضابطی خود را از دست دهد و این نقش از ناجا گرفته نخواهد شد؛ اما بخش‌هایی در ناجا وجود دارد که ضابطیت ندارد مانند مراکز مطالعاتی و پژوهشی که اینها باید نقش خود را انجام دهند و به ضابطان کمک کنند تا وظایف خود را بهتر انجام دهند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ناجا با بیان اینکه در حال حاضر نیز مأموران ناجا وظایف و ماموریت‌های خود را مجاهدانه انجام می‌دهند، گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری در حال حاضر در مرحله سوم مسیر انقلاب یعنی دولت اسلامی قرار داریم. ما نیز چشم انداز همایش ناجا و تمدن نوین اسلامی را مرحله پنج مسیر انقلاب قرار داده‌ایم.

رادان با بیان اینکه در حال حاضر پلیس در حال بررسی وضعیت فعلی این نیرو است ادامه داد: اما از سال آینده درادامه مراحل بررسی معماری آینده ناجا وضع مطلوب را بررسی خواهیم کرد و در این زمینه حتما اگر نیازی باشد در آموزش‌ها و بدنه تغییراتی را ایجاد خواهیم کرد.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ناجا با تاکید بر اینکه ناجای امروز قطعا با ناجای ۱۰ سال قبل یکسان نیست، گفت: در معماری ناجای آینده هیچ تقابلی با هیچ جا نداریم بلکه رویکرد ما تعامل است.

وی ناجا را از جمله دستگاه‌هایی دانست که همواره نیاز به بازسازی و بازآفرینی در آن وجود دارد و گفت: سازمان‌هایی که درجا بزنند قطعا نمی‌توانند به مطالبات پاسخ داده و آن سازمان‌ها قطعا عقب می‌افتند.

رادان در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ماموران پلیس توان قرار گرفتن در زمره پلیس مجاهد مسئول را داشته و چند درصد از آنان می‌توانند به این مرحله برسند؟ گفت: من سال‌ها با نیروی انتظامی کار کردم و در ماموریت‌های مختلف در کنار مأموران‌مان بودم. با تمام وجود به بچه‌های ناجا افتخار می‌کنم و در مأموریت‌های مختلف نیز که عملیات‌های سنیگنی بوده است بیشتر به آنها افتخار کرده‌ام. مأموران پلیس افرادی کم توقع و پرکار هستند که در رسته‌های مختلف مأموریت خود را انجام می‌دهند و اتفاقا من در برخی از وقایع جلوه‌های ویژه‌ای از مأموران پلیس دیدم که آن را در دوران دفاع مقدس دیده بودم.

منبع: فارس

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=21641
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true