×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
بزرگداشت حماسه چالدران در تهران برگزار می‌شود

دومین ‘همایش بزرگداشت حماسه چالدران’ یکشنبه ۲۹ مرداد از ساعت ۱۶:۳۰ در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

به گزارش تهران ۲۴، همزمان با بزرگداشت حماسه چالدران، پیش همایش ‘صفویه و تشکیل دولت ملی در ایران’ به همت نشریه وطن یولی (راه وطن) و با همکاری موسسه تاریخی دیار کهن، بنیاد فردوسی، موسسه نگارستان اندیشه و خانه اندیشمندان علوم انسانی در تالار فردوسی برگزار می‌شود.
دکتر نصرالله صالحی (استاد دانشگاه، ناخدا)، هوشنگ صمدی (فرمانده تکاوران نیروی دریایی دوران دفاع مقدس در خرمشهر) و دکتر منوچهر مشتاق خراسانی (بنیانگذار رزم افزار و کارشناس سلاح و رزم های تاریخی) سخنرانان این آیین خواهند بود.
دکتر حسن انوری (عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی) و استاد داریوش پیرنیاکان (هنرمند نوازنده تار و دبیر پیشین خانه موسیقی) نیز مهمانان ویژه این مراسم خواهند بود.
تقدیر از ‘التفات عبدی زاده’ پژوهشگر تاریخ و نویسنده داستان تاریخی، ‘بابک شهریار ایرانزمین’ و تقدیر از ‘مریم لطفی’ نویسنده کارکردهای سیاسی، اقتصادی بقعه شیخ صفی اردبیلی از دیگر بخش های این آیین است.
از جمله برنامه های هنری این آیین، شاهنامه خوانی گروه کودک و نوجوان ‘راویان مهر’ به سرپرستی هدی معقولیان و اجرای تصنیف های ملی با آواز استاد محمود جاهد و همراهی هنرمندان موسیقی سنتی، حمید آقایی (تار و سه تار)، مهدی ایزدی (تنبک) و رها پاشایی (دف) خواهد پرداخت.
در این مراسم، سردیس‌های شاه اسماعیل صفوی و بابک خرمدین ساخته گروه فرهنگی هنری یادمان به سرپرستی احسان ایمان زاده رونمایی خواهد شد.
دومین ‘همایش بزرگداشت حماسه چالدران’، نشست مقدماتی همایش ‘صفویه و تشکیل دولت ملی در ایران’ است که سال آینده در اردبیل و با مشارکت مراکز دانشگاهی برگزار خواهد شد.
بسترهای رسیمت تشیع در آذربایجان (مذهبی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی)، نقش خاندان صفوی در رسمیت تشیع، روند رسمیت تشیع در آذربایجان و ایران، نقش آذربایجان در احیاء، حفظ و تداوم هویت ایرانی، شخصیت شاه اسماعیل صفوی (شخصیت سیاسی، شخصیت ادبی، شخصیت عرفانی)، بازتاب تشکیل دولت صفوی در ادبیات فارسی و آذری، میراث فرهنگی صفویه و اسناد و مکاتبات تاریخی و منابع نو یافته محورهای این همایش هستند که علاقمندان می توانند تا ۳۰ آذرماه ۱۳۹۶ چکیده مقاله ها و تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ متن اصل مقاله ها را به یارانامه های زیر ارسال نمایند:
Hamayesh.azar@gmail.com
Diyarekohan@ymail.com
همایش یاد شده در اردبیهشت ماه ۱۳۹۷ در شهر اردبیل برگزار خواهد شد.
فراهنگ**۱۳۶۸
انتهای پیام /

http://teheran24.ir/?p=5238
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true