×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
بعد از ۳۴ سال رهبری شین فین؛جری آدامز جای خود را به مک دونالد داد

مری لو مک‌دونالد امروز (شنبه) جانشین جری آدامز به عنوان رئیس حزب شین‌فین ایرلند شد. آدامز تصمیم گرفت تا پس از ۳۴ سال از رهبری این جنبش جمهوری‌خواه ایرلندی کناره‌گیری کند.

به گزارش تهران۲۴ ، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مک‌دونالد ۴۸ ساله معاون این حزب چپگرا ماه گذشته به عنوان جانشین جری آدامز ۶۹ ساله که از نوامبر ۱۹۸۳ بر این حزب جناح چپ سلطه داشت، تایید شد. مک‌دونالد گفت: می‌دانم برای ایفای نقش جری آدامز باید وظیفه بزرگی را بر دوش بکشم و می‌دانم این کار غیر ممکن است. امید دارم با کمک او و تمام اعضای حزب بتوانیم در این مسیر به سمت اتحاد ایرلند حرکت کنیم. ما در حال ورود به دوره‌ای جدید هستیم و به دنبال جلب اعتمادیم.

آدامز عضو حزب سیاسی شین فین و از سیاستمداران سرشناس ایرلند شمالی است. آدامز از ۱۹۸۳ به ریاست حزب ملی‌گرای ایرلند به نام شین فین رسیده است. این حزب سومین حزب بزرگ در جمهوری ایرلند و دومین حزب در ایرلند شمالی است. گرچه گفته می‌شود او عضو ارتش جمهوری‌خواه ایرلند (IRA) بوده اما او بارها عضویت خود در این تشکیلات را شدیدا تکذیب کرده است.

منطقه ایرلند شمالی طی چند دهه شاهد خشونت‌های سیاسی و فرقه‌ای بوده است. این خشونت‌ها در سال ۱۹۹۸ با امضای قرارداد صلح موسوم به  “توافق جمعه نیک” (Good Friday Agreement) و ترک مبارزه مسلحانه توسط ارتش جمهوری‌خواه ایرلند، تقریبا به پایان رسید. جری آدامز نقش مهمی در این مذاکرات صلح ایفا کرد و مدتی نیز نماینده مردم بلفاست در پارلمان انگلیس بود.

از آن تاریخ به بعد فضای سیاسی ایرلند شمالی به‌رغم کاهش چشمگیر درگیری‌های مسلحانه، همچنان میان جمهوری‌خواهان و طرفداران دولت مرکزی انگلیس (اتحادگرایان) قطب‌بندی شده است و هر از گاهی درگیری‌هایی میان دو طرف روی می‌دهد.

جری آدامز همچنین در ارتباط با پرونده قتل زنی به نام  جین مک کانویل در سال ۱۹۹۴ “بازداشت موقت” شد. جین مک کاویل به خبرچینی برای ارتش انگلیس در جریان مبارزات جمهوری‌خواهان ایرلند شمالی متهم بوده است. جری آدامز پیش از دستگیری هرگونه دخالت در این ماجرا را تکذیب کرده بود.

منبع:ایسنا

انتهای پیام

http://teheran24.ir/?p=45308
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true