×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
بیکارانی که با حقوق ۳۸۰۰تومانی در هفته شاغل شدند

افراد با یک ساعت کار در هفته با داشتن درآمد ۳هزار و ۸۰۰ تومان در هفته شاغل محسوب می‌شوند. با ملاک کار یک ساعت در هفته چند نفر از ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر شاغل در کشور، بیکار نیستند؟

به گزارش تهران ۲۴، با توجه به اینکه طبق ماده ۴۱ قانون کار، حداقل دستمزد سالانه باید بر اساس دو شاخص «نرخ تورم» و «معیشت» تعیین شود. حداقل دستمزد روزانه از ۲۷۰۷۲۲ ریال در سال جاری به ۳۰۹۹۷۷ ریال برای سال ۹۶ افزایش یافت.

 نحوه محاسبه نرخ بیکاری در کشور بر اساس یک ساعت کار در هفته است، اشتغال یک‌ساعته‌ای که  درآمد آن ۳هزار و ۸۰۰ تومان است. حالا جای این سؤال مطرح است که؛ چند نفر از ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر شاغل در کشور با یک ساعت کار در هفته در این لیست قرار می‌گیرند؟

امروز امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران درباره اینکه برخی می‌گویند یک ساعت اشتغال در هفته برای مبنا قرار گرفتن بیکاری درست نیست، اظهار داشت: برخی می‌گویند که این مبنا در دولت دهم وارد سیستم آمار شده است و یک ساعت حداقل کار در هفته در تعریف اشتغال درست نیست اما پاسخ این است که مطالعات درباره این کار از سال ۸۲ آغاز شد، در سال ۸۴ به‌طور آزمایشی انجام شد و با آغاز دولت نهم مبنا قرار گرفت و هیچ ربطی به دولت دهم و یازدهم ندارد.

*پارسا در سال ۹۵: اواخر دولت هشتم تعریف رسمی بیکاری اشتغال یک ساعت در هفته شد

این در حالی است که پارسا، رئیس مرکز آمار مهر ماه سال گذشته در پاسخ به این پرسش مبنی بر چگونگی جمع‌آوری اطلاعات برای اعلام آمار اشتغال در کشور خاطرنشان کرد: در دنیا تمامی خبرگان در حوزه اشتغال و بیکاری گرد هم آمده و اعلام کرده‌اند که ۲ روز کار در هفته ملاک شاغل بودن یا نبودن یک فرد است و این در مجموعه آمار سازمان ملل نیز تعریف شده و با آن تعریف حساب و کتابهای لازم صورت می‌گیرد، ضمن اینکه از اواخر دولت هشتم تعریف رسمی کل دنیا برای اشتغال یک ساعت در هفته را به‌معنای شاغل بودن یک فرد در نظر می‌گیرند.

در دولت هفتم و اوایل دولت هشتم معیار اشتغال در کشور ۲ روز در هفته یا همان ۱۶ ساعت در هفته بود که به‌اذعان پارسا، تغییر تعریف بیکاری در دولت هشتم آغاز شد.

اما نکته مهم این است که طبق گفته پارسا اگر نرخ بیکاری با تعریف گذشته محاسبه شود میزان بیکاری ۲درصد افزایش می‌یابد. اگر بخواهیم با ملاک ۱۶ ساعت در هفته نرخ بیکاری را محاسبه کنیم آخرین نرخ بیکاری بهار امسال که از سوی مرکز آمار ۲۸٫۸ درصد اعلام شد حدود ۳۰٫۸ درصد می‌شود.

در حال حاضر با توجه به اینکه مسئولان دولت فعلی درباره نرخ بیکاری تأکید می‌کنند که باید مطابق تعریف مرکز آمار و استانداردهای آماری جهانی باشد که استانداردهای آماری جهانی درباره تعریف یک ساعت کار در هفته بیان می‌کنند؛ “اگر فردی با یک ساعت در هفته کار تأمین معیشت کند شاغل محسوب می‌شود”. حالا با توجه به وضعیت معیشتی نیروی کار در ایران و درآمد یک‌ساعته ۳ هزار و ۸۰۰ تومان می‌توان یک ساعت در هفته را ملاک شاغل بودن دانست؟

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=11267
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true