×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
تحریم‌های ثانویه آمریکا اقتصاد ایران را هدف گرفته است

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: تحریم‌های ثانویه آمریکا، حوزه اقتصاد ایران را هدف گرفته است.

به گزارش تهران ۲۴،  به نقل از صدا و سیما ، محمدجواد لاریجانی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان این مطلب افزود: بخشی از تحریم‌های جدید آمریکا شامل واحدهای تجاری و بخش‌های خصوصی اقتصادی می‌شود که البته برای ایران هم ضرر کمتری خواهد داشت، اما از آن مهم‌تر تحریم‌های ثانویه‌ای است که شامل بانک‌ها و کمپانی‌هایی است که در ایران سرمایه گذاری می‌کنند روی هم رفته تحریم‌های آمریکا این بخش را هدف گرفته یکی بانک‌ها و دیگری خرید و فروش نفت ایران، بگونه‌ای که یا از ایران نفتی خریداری نشود یا حداقل نقل و انتقال آن آسان نباشد.

او با اشاره به واقعه یازده سپتامبر و رویکرد گزارش‌های تهیه شده توسط پنتاگون و کنگره سازمان استاندارد آمریکا و CIA ادامه داد: طبق گزارش CIA، ایران در ماجرای یازده سپتامبر نقش نداشته، اما عربستان در سطوح پایین و بالای این ماجرا دخیل بوده است.

مایکل مالوف یکی از مقامات سابق وزارت دفاع آمریکا در ارتباط تصویری از واشنگتن با این برنامه گفت: پرونده‌های متعددی با زمان بندی‌های گوناگون در مورد واقعه یازده سپتامبر باز شد و ابعاد گوناگون حادثه را بررسی کردند حالا پس از سال‌ها در بازنگری جدید مشاهده می‌شود که پای ایران را هم به این ماجرا باز کرده اند، در ضمن روشن است که این اقدام به چند منظور آغاز شده و اینکه در حقیقت ایران هیچ نقشی در این حوادث نداشته است، متاسفانه در دادگاه جدید بدون استدلال کافی و مستندات مناسب ایران محکوم شده است و برایش جریمه‌ای هم تعیین شده است.

او افزود: ایران می‌تواند با درخواست تجدید نظر، مسیر حرکت این دادگاه را تغییر دهد، چون کمیسیون یازده سپتامبر طی تحقیقاتش عنوان کرده که ایران در این حادثه نقش نداشته است.

این مقام سابق وزارت دفاع آمریکا انگیزه دولت آمریکا برای اجرای چنین پرونده‌ای را موج سواری و بهره برداری دولت ترامپ از شرایط پر دغدغه کنونی خاورمیانه و دنیای ارتباطات ایران بیان کرد و گفت: نباید اجازه دهیم که افکار عمومی بازیچه سیاست دولت ترامپ شود، چون ایران در این ماجرا هیچ نقشی نداشته است.

محمد جواد لاریجانی درادامه گفت:: من در گزارشات گوناگون آمریکایی در خصوص حادثه یازده سپتامبر دیده و خوانده ام که ایران در این حادثه نقش نداشته حتی بعدها تعدادی از قربانیان این حادثه در دادگاه حاضر و علیه عربستان سعودی شکایت کردند، اما دادگاه با توجیه اینکه عربستان مصونیت سیاسی دارد، اصلا این شکایات را وارد ندانستند حالا چنین دادگاهی را علیه ایران بر پا کرده اند که البته ایران هم به درستی در این دادگاه شرکت نکرده است ایران نباید به چنین اتهامی اعتنا کند.

وی گفت:: این دادگاه کاملا فرمایشی بوده و رسمیت ندارد کاملا پر واضح است ماشین پروپاگاندای دولت آمریکا قصد برچسب زدن به ایران دارد و می‌خواهد ایران را تروریست معرفی کند.

نتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=105100
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true