×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری مجلس “عادی” بررسی می‌شود

«تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی در نوبت بررسی مجلس از “قید فوریت” خارج شده و قرار است با فاصله کوتاهی دوباره به صورت “عادی” مطرح شود.»

به گزارش  تهران۲۴: جمشید حمزه زاده، دبیر مجمع تشکل‌های گردشگری مجلس که پیگیر این طرح است: استنباط برخی این بود که رسیدگی به طرح تشکیل این کمیسیون ویژه از دستور کار مجلس برای همیشه خارج شده، درحالیکه تنها قید فوریت آن برداشته شده است و موضوع آن دیگر جزو مسائل فوری مجلس شورای اسلامی نیست.

او گفت: این طرح که توسط برخی نمایندگان پیگیری می‌شود، پس از تکمیل پرونده با فاصله کوتاهی به صورت عادی در صحن مجلس دوباره بررسی خواهد شد.

حمزه‌زاده با انتقاد به رفتار برخی نمایندگان برای خارج کردن این طرح از اولویت بررسی مجلس، که در برگیرنده منافع پایدار ملی است بیان کرد: تشکل‌های گردشگری متوجه تلاش‌های سایر نمایندگان برای تحقق این هدف هستند. امیدواریم اداره قانونی مجلس نیز بزودی پرونده این کمیسیون ویژه را آماده کند تا در صحن به صورت عادی بررسی شود.

ایده‌ی تشکیل کمیسیون ویژه بر اساس ماده ۴۴ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با توجه به اهمیت موضوع گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در راستای تحقق اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام جمهوری اسلامی ایران و ضرورت اجرایی کردن مواد ۹۸، ۹۹ و ۱۰۰ احکام برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین تاکید و توجه به موضوع خاص پیش روی اقتصاد در مورد گردشگری و موضوع مکان محور بافت‌های تاریخی و مناطق روستایی در برنامه ششم توسعه در راستای توسعه گردشگری، حفاظت از مواریث فرهنگی و تاریخی و رونق صنایع دستی با رویکرد ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب و کار، ایجاد افزایش اشتغال و کارآفرینی، کاهش بیکاری و توسعه پایدار و نیز تداوم پیگیری، رسیدگی، مراقبت و اعمال نظارت قوه مقننه بر نحوه اجرایی کردن اسناد بالادستی طرح و لوایحی در حوزه مسائل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی مطرح شد.

این طرح هرچند از سوی ۱۰۰ نماینده مجلس امضا شده بود، اما روز یکشنبه با مخالفت برخی نمایندگان، بررسی اولویت‌دار آن از دستور خارج شد. این در حالی بود که پروانه سلحشوری به نمایندگی از طراحان، پیش از بررسی این تقاضا، درباره ضرورت تشکیل چنین کمیسیونی اظهار کرده بود: از آنجا که درآمدزایی صنعت گردشگری می تواند بسیار بیشتر از درآمدهای نفتی و قابل اتکاتر باشد، پیشنهاد رسیدگی اولویت دار کمیسیون ویژه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را مطرح کردیم.

به گفته نماینده مردم تهران در مجلس، این کمیسیون به صورت ویژه بررسی و رفع موانع توسعه صنعت گردشگری، تصویب قوانین لازم برای توسعه صنعت گردشگری و نظارت بر این حوزه را برعهده خواهد داشت.

جبار کوچکی نژاد که موافق این درخواست بود، نیز گفت که در همه کشورهای دنیا گردشگری به عنوان یک موضوع مهم در اقتصاد در نظر گرفته می‌شود، در ایران نیز در قالب مواد ۹۷ تا ۱۰۰ لایحه قانون برنامه ششم توسعه اهدافی برای رونق گردشگری به تصویب رسیده است. در حال حاضر در سال ۱۰ میلیون نفر به خارج از کشور سفر می کنند در حالیکه سه میلیون نفر گردشگر به کشور سفر می کنند. تشکیل کمیسیون ویژه نیز در اقتصاد و فرهنگ گردشگری می تواند تاثیرگذار باشد.

با این حال محسن کوهکن در مخالفت با این درخواست اظهار کرد: به جای اولویت دادن به این درخواست بهتر است تکلیف پرداخت حقوق کارکنان فولاد و بازنشستگان را در اولویت قرار دهیم.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=17450
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true