×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
توافق ایران با آذربایجان برای واردات ۱۸۰ مگاوات برق از این کشور/ترانزیت برق از مسیر ایران به کشورهای ثالث

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت:در آینده نزدیک ایران و آذربایجان مذاکراتی برای توسعه روابط برقی به ویژه در خصوص اتصال شبکه های برق کشورهای ایران، آذربایجان، گرجستان و روسیه خواهند داشت.

به گزارش تهران ۲۴، در مذاکراتی که امروز ( پنجشنبه ) میان معاونان وزیر نیروی ایران و وزیرانرژی آذربایجان برگزار شد، دو طرف برای ایجاد ارتباط الکتریکی در تابستان امسال به تفاهم رسیدند.

درپایان این نشست تفاهم نامه واردات برق از آذربایجان به ایران در طول فصل تابستان در دو سطح معاونان وزیر و مدیران عامل شرکت های توانیر و آذرانرژی به امضا رسید.
براین اساس این یادداشت تفاهم که ابتدا در سطح معاونان وزیر به امضای همایون حائری معاون وزیر نیروی ایران و ناطق عباس اف معاون وزیر انرژی آذربایجان رسید، دو طرف برای واردات ۱۸۰ مگاوات برق در تابستان به نتیجه قطعی رسیدند.
همچنین این تفاهم نامه به امضای آرش کردی مدیرعامل شرکت توانیر و اعتبار پیروردیف مدیرعامل شرکتآذرانرژی به عنوان شرکت های اصلی طرف قرارداد در انجام این ارتباط الکتریکی نیز رسید.
همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در این مراسم از گسترش روابط به ویژه در حوزه برق و انرژی میان دو کشور استقبال کرد و خاطرنشان ساخت که در آینده نزدیک مذاکراتی نیز برای توسعه روابط برقی به ویژه در خصوص اتصال شبکه های برق کشورهای ایران، آذربایجان، گرجستان و روسیه خواهیم داشت.
حائری همچنین تاکید کرد: وجود اشتراکات بسیار زیاد میان ایران و آذربایجان، گسترش روابط را میان دو طرف تسهیل می کند که باید از این ظرفیت به صورت کامل استفاده کرد.
همچنین دراین نشست عباس اف معاون وزیر انرژی آذربایجان با اشاره به این که در دیدار روسای جمهور دو کشور که مدتی پیش انجام شد، هیات های برقی دو کشور نیز مذاکراتی با هم داشتند که در آن نشست ، برسر کلیات صادرات برق به ایران و نیز توسعه روابط در سایر زمینه های صنعت برق توافق هایی حاصل شده بود.

*ترانزیت برق از مسیر ایران به کشورهای ثالث

در ادامه این نشست پیروردیف مدیرعامل شرکت آذرانرژی نیز از علاقمندی کشورش برای ترانزیت برق از مسیر ایران به کشورهای ثالث خبرداد و اظهار امیدواری کرد که مذاکرات در این خصوص نیز به زودی آغاز و به نتایج مطلوبی دست یابد.
آرش کردی مدیرعامل شرکت توانیر نیز دستیابی به این توافق را مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: ظرفیت های بسیاری برای همکاری در حوزه برق میان دو کشور وجود دارد که خوشبختانه از حمایت همه جانبه مقامات و دولت های دو کشور بهره می برد.
دراین نشست همچنین دو طرف علاوه بر امضای این توافق نامه، در خصوص انجام مذاکرات سه جانبه میان هیات های کارشناسی برقی کشورهای “ایران، آذربایجان و گرجستان” و”ایران ، آذربایجان و روسیه”، برای بررسی راهکارهای ایجاد ارتباط الکتریکی و اتصال شبکه های برق این کشورها به بحث و تبادل نظر پرداختند.
برپایه این گزارش، با امضای این یادداشت تفاهم ، ایران تا ۱۸۰ مگاوات برق را در فصل پیک (تابستان) از کشور آذربایجان وارد خواهد کرد.
براساس مفاد دیگر این یادداشت تفاهم، هیات های کارشناسی و فنی دو طرف برای بررسی فنی خطوط انتقال برقی که واردات از آن طریق انجام خواهد شد، در زمان مشخص شده به بازدید از خطوط مذکور خواهند پرداخت.
در این تفاهم نامه همچنین نسبت به تمدید مدت زمان اجرای این ارتباط الکتریکی و حتی تبادل یا ترانزیت آن نیز تاکید و پیشنهاد شد که مذاکرات جداگانه و جامعی در این خصوص برگزار شود.

منبع:فارس

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=87791
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true