×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
حمایت از هنر اسلامی در لندن!

عبدالمجید شریف‌زاده در مراسم افتتاح نمایشگاه منتخب هنر اسلامی ـ ایرانی دوره قاجار گفت: امروزه شاهد هستیم هنر اسلامی در لندن مورد حمایت قرار می‌گیرد که چنین شرایطی شأن مناسبی نخواهد داشت.

این مدرس دانشگاه با اشاره به سرفصل‌های هنر قاجار بیان کرد: بسیاری از هنرمندان در رشته‌های مختلف در حوزه هنر اسلامی فعالیت می‌کنند که متاسفانه هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند. ما معتقدیم امروز، مرجع جهان اسلام آستان قدس رضوی است و می‌تواند مرجع هنرهای اسلامی در آستان قدس رضوی باشد.

او با بیان اینکه اگر آستان مقدس رضوی و تولیت آن به فکر هنر اسلامی نباشد بسیاری از فضاهای فرهنگی و هنری از دست خواهند رفت، افزود: شرایط اقتصادی و بلاتکلیفی امروز در بسیاری از حوزه‌ها به ویژه هنر شرایط سختی را به وجود آورده است. هنر نیاز به حمایت دارد و اگر بخواهیم از این دوره چیزی به جا بگذاریم، به جز هنر نمی‌شود. امروزه آنچه از آثار هنری مختلف در گذشته می‌بینیم، می‌توانیم درباره آن دوره قضاوت کنیم.

شریف‌زاده با بیان اینکه حاکمان در ایران همیشه حامی هنر بوده‌اند، ادامه داد: همیشه شرایط مناسب را برای هنرمندان ارشد فراهم می‌کردند تا آنها بتوانند آثار فاخر را ابداع کنند و سرمشقی برای هنرمندان جامعه باشند، زیرا اگر چنین شرایطی به وجود نیاید هنرمندان جوان نمی‌توانند مشق کنند.

این مدرس دانشگاه در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به هنر در دوره قاجار،‌ بیان کرد: هنر در این دوره عمومی‌تر می‌شود گرچه در بخش‌هایی شاهد تحولاتی در حوزه هنر در این دوره هستیم. از طرفی هنر غرب وارد ایران شد و هنر کشورمان تحت تاثیر غرب قرار گرفت. در این دوره التهاب‌هایی صورت می‌گیرد و هنر مقدس صفوی کم می‌شود اما فضا در سطح جامعه متناسب با فرهنگ اسلامی است زیرا مردم بر اساس این فکر آثار خود را خلق و ابداع می‌کنند.

او افزود: در همین دوره بسیاری از هنرمندان به اروپا رفتند و آغاز مهاجرت آنها شکل گرفت و شاید به تعبیری بگوییم آغاز تهاجم فرهنگی است. ما در تاریخ از فرهنگ‌های دیگر بهره گرفتیم و به همان اندازه هم تاثیرگذار بوده‌ایم اما شاید فرهنگ دستوری از این دوره وارد می‌شود و معماری ما را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد مثل تکیه دولت که به تقلید از فضای ارکسترهای غربی ساخته می‌شود و شاید به همین دلیل هم دوام نمی‌آورد. اما در کنار آن، همه تکیه یزد را می‌شناسند زیرا با فرهنگ مردم سازگاری داشته است.

شریف زاده در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه من خودم دولتی هستم، اظهار کرد: من نان خور دولت هستم اما فکر می‌کنم نباید از دولت انتظار داشت. انتظار ما از فضاهایی مثل آستان قدس رضوی است که باید از هنرمندان هنر اسلامی حمایت کند.

سالی که نکوست از بهارش پیداست

محمد حسین رجبی ـ تاریخ نگار ـ نیز یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود و گفت: ماه شعبان تنها ماه قمری است که برای شیعه غم و اندوه ندارد، سراسر شادی و سرور برای اهل بیت (ع) است و هیچ شهادتی در این ماه رخ نداده است. فروردین ماه امسال با ماه پر فضیلت رجب آغاز شد، اردیبهشت با ماه شعبان و خرداد هم با ماه مبارک رمضان. به تعبیر سالی که نکوست از بهارش پیداست ان‌شاءالله سال پر خیر و برکت و سربلندی برای ایران باشد.

او افزود: از امام حسین(ع) هر چه گفته می‌شود، درباره قیام و شهادت آن وجود مقدس است؛ در حالی که امام آموزه‌های دیگری هم در زندگی خود دارد که باید از آن بهره‌مند باشیم.

این مدرس دانشگاه در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان کرد: پنج تن آل عبا سروران خلقت هستند. از نظر درجه مقامی ترتیبی وجود دارد که پیامبر در صدر آن و امام حسین (ع) در مقام پنجم قرار دارد. ویژگی‌هایی در امام حسین(ع)‌ وجود دارد که او را در مقام پنجمی از دیگران متمایز می‌کند و آن به دلیل قیامی است که آن حضرت انجام داده است.

رجبی افزود: اسلام خوردن خاک را منع کرده است اما خوردن تربت امام حسین (ع) سفارش شده است و چه بیمارانی که به این وسیله شفا نگرفته‌اند. از طرفی دعا زیر قُبه امام حسین (ع) مستجاب می‌شود. بسیاری دعا کرده و حاجت روا شده‌اند. همچنین عنایت ویژه خداوند به زائران امام حسین(ع) است و بیش از زیارت خانه خدا، زیارت امام حسین(ع) ارزش دارد.

غلامرضا خواجه سروی ـ مدیر عامل موسسه کتابخانه و موزه ملک ـ نیز یکی دیگر از سخنران این مراسم بود که میلاد امام حسین(ع) را تبریک گفت. اجرای منقبت‌خوانی و بحر طویل از دیگر برنامه‌های گرامیداشت میلاد امام حسین(ع) در موزه ملک بود. در وقف نامه این موزه قید شده است که آیین گرامی‌داشت برخی اعیاد از جمله شعبانیه و مراسم اول تا هفتم محرم در این موزه به جا آورده شود.

نمایشگاه «دوره قاجار؛ گزیده هنر اسلامی  ایرانی»، هم‌زمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام به عنوان یکی از جشن‌های وقف‌نامه‌ای کتابخانه و موزه ملی ملک به سفارش حاج حسین آقا ملک در وقف‌نامه، امروز ۲۹ فروردین ماه افتتاح شد و تا پایان اردیبهشت ماه در محوطه تاریخی باغ ملی تهران «میدان امام خمینی (ره)، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد»   ساختمان کتابخانه و موزه ملی ملک دایر است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=93972
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true