×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
زباله گردی، عامل استثمار کودکان کار

نشست مشترک سمن های فعال در حوزه کودکان کار و خیابان مراکز پرتو و سازمان خدمات اجتماعی به مناسبت روز جهانی مقابله با کار کودک برگزار شد.

به گزارش تهران۲۴،  اکبر نعمتی سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در نشست صمیمی با سمن های فعال در حوزه کار کودک با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در این خصوص ، از حضور پر رنگ و دلسوزانه فعالان این عرصه قدردانی کرد و گفت: با دغدغه ها و نامهربانی های بخشی از ارگان ها با فعالان اجتماعی آشنا هستم و امیدواریم در آینده نه چندان دور  در جهت بهبود وضعیت اسفناک شرایط کودکان کار شاهد انسجام ارگان های دست اندکار باشیم.

وی افزود: منکر کم کاری و بی توجهی برخی دستگاه های مسئول در امر جذب، شناسایی و ساماندهی کودکان کار نیستیم، اما قاطعانه می گویم سازمان های مردم نهاد (سمن ها) شرکای اجتماعی شهرداری تهران در تمامی حوزه ها هستند و بی شک نقش اصلی را در این مسیر ایفا می کنند.

اکبر نعمتی با اشاره به راه اندازی دبیر خانه ای با محوریت کودکان کار و خیابان ، تصریح کرد: راه اندازی دبیرخانه ویژه این کار مزایایی را در پی دارد که می توان به هدفمند کردن نشست ها و تبادل نظر با دیگر سمن ها اشاره کرد.

سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران ، با بیان اینکه پدیده کار  کودکان کار و خیابان به یک بحران اجتماعی در جامعه تبدیل شده است، گفت: این موضوع از روی زمین به زیر زمین یعنی دستفروشی و فال فروشی کودکان در داخل مترو رخنه کرده که باعث نا امیدی در شهروندان شده و چهره شهر را نازیبا کرده است.

وی با توجه به حوزه مأموریتی سازمان متبوعش در خصوص ساماندهی کودکان کار افزود: مدیریت شهری متولی ساماندهی کودکان کار و خیابان نیست. طبق اسناد فرادستی، مستندات قانونی و مصوبه هیئت وزیران به تاریخ بیست و شش تیرماه ۱۳۸۴ درخصوص ساماندهی کودکان خیابانی و براساس ماده ۶ – بند ۳ مصوبه مذکور وظایف شهرداری تهران تخصیص و تجهیز فضای فیزیکی مناسب جهت اجرای مراحل ساماندهی و به استناد ماده (۶) قانون شهرداری ها، تأمین امکانات مورد نیاز ساماندهی یا اجرای تصمیمات را عهده دار می باشدکه به نحو شایسته ای انجام شده است .

اکبر نعمتی ضمن تأکید بر مسئولیت بهزیستی و وزارت کار در این حوزه عنوان کرد: شهرداری تهران در کنار سازمان های غیر دولتی با رویکرد توسعه و مسئولیت اجتماعی در قبال کودکان کار و خیابان حضور حداکثری خواهد داشت و خود را در قبال این مسئله اجتماعی ، اگر چه مقررات فرادستی هم تبری دارد خود را مسئول و متعهد می شناسد.

این مقام مسئول در شهرداری تهران در خصوص چرخه ناقص ساماندهی کودکان کار تصریح کرد: باید با نگاهی واقع بینانه و منطقی به این مبحث نگاه کرد چرا که این موضوع پیچیدگی های خاص خود را دارد و نیاز به همکاری بین بخشی و اشراف تخصصی به موضوع دارد.

برخی از سمن های حاضر در جلسه، انتقاداتی در نحوه عملکرد سایر ارگان های همکار در امر ساماندهی کودکان کار و خیابان از جمله نحوه ارائه خدمات، تصویب لوایح حمایت از کودکان در مجلس با موضوع آزار جنسی و خشونت، مشکلات اوراق هویتی کودکان اتباع و مهاجر، زباله گردی، عدم انسجام دستگاه های نظارتی و اجرایی در عملکردی نظام مند و واحد و … داشتند.

همچنین پدیده زباله گردی یک از موضوعات مهمی بود که مورد انتقاد شدید سمن ها قرار گرفت و این موضوع را یکی از عوامل اصلی استثمار کودکان جویای کار می دانستند.

مدیران عامل مؤسسات و شبکه های حمایتی از کودکان کار وخیابان مسئله بهداشتی و فرهنگی، توان معیشتی خانواده های بی بضاعت ، سطح تحصیلات خانواده را از دلایل فقر کودکان و شیوع کار کودک عنوان کردند.

گفتنی است در پایان نشست مقرر شد بعد از ماه مبارک رمضان با همکاری سازمان های غیر دولتی برای پاسخگویی به دغدغه های جدی رهبری، مسئولین و مردم در این حوزه یک جریان فکری و اجرایی از طریق فعال نمودن استعدادهای حوزه ساماندهی کودکان با جشنواره ها و جُنگ های اجتماعی برای توجه جامعه ملی و عملی به موضوع کودکان کار صورت پذیرد و این برنامه ها در یک نشست خبری بصورت گسترده به اطلاع شهروندان برسد.

منبع: خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=107452
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true