×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۶ دی - ۱۳۹۶  
false
true
طرح بازسازی ایوان و گلدسته‌های حرم مطهر علوی +تصاویر

رئیس ستاد بازسازی عتبات نجف اشرف از پیشرفت طرح مرمت و بازسازی ایوان تاریخی و گلدسته‌ای حرم مطهر علوی به دست کارشناسان و متخصصان ایرانی خبر داد.

به گزارش تهران۲۴، علیرضا فداکار درباره آخرین برنامه‌های انجام گرفته در نجف اشرف اظهار کرد: براساس توافق صورت گرفته با دیوان وقف شیعی عراق، کار مرمت و بازسازی خشت‌ها و کتیبه‌های تاریخی ایوان مصفای نجف و گلدسته‌های حرم از یکماه پیش و همزمان با روز «دحو الارض» آغاز شده و با سرعت مطلوبی در حال پیشرفت است.

وی افزود: براساس این طرح، خشت‌های آسیب دیده حرم مطهر که در زمان نادرشاه و به‌دست استادکاران ایرانی با روکشی از طلا پوشانده و نصب شده بود پس از قرن‌ها دوباره توسط متخصصان کشورمان مرمت می‌شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات نجف اشرف با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود طرح مرمت ایوان و گلدسته‌ها ظرف ۱۸ماه و در سه فاز عملیاتی به پایان برسد، گفت: تدابیری اندیشیده شده است تا در زمان اجرای طرح،  در روند تشرف زائران به حرم مطهر خللی ایجاد نشود.

فداکار افزود: در فاز نخست اجرای طرح، حاشیه جنوبی ایوان و گلدسته جنوبی در چهار مرحله مرمت خواهد شد که به همین منظور، بخش‌های در حال مرمت با بنرهای منقوش به تصویر ایوان در ابعاد واقعی پوشانده شده است.

وی توضیح داد:‌ در فاز دوم طرح نیز حاشیه و گلدسته شمالی ایوان و در فاز سوم نیز بخش اصلی و مرکزی ایوان تاریخی نجف مرمت و بازسازی خواهد شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اشرف درباره فرآیند اجرای طرح اظهار کرد: پس از اتمام طرح «یا علی۱» که با هدف ترمیم گنبد حرم مطهر علوی صورت گرفت و سال گذشته از آن رونمایی شد، در طرح «یا علی۲» با هدف ترمیم ایوان و گلدسته‌ها، خشت‌های مسی آسیب دیده و کتیبه‌های تاریخی که منقوش به اشعار فارسی و ترکی است، ترمیم می‌شود.

فداکار ادامه داد: به این منظور کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات با اختصاص کدهای شناسه به هر خشت آسیب دیده، آن را از ایوان جدا کرده و پس از عملیات ترمیم، با روکشی از طلا به قطر حدود ۱۰ میکرون، آبکاری و دوباره در محل خود نصب خواهند کرد.

جزئیات تاریخی ایوان نجف

خشت‌های کنونی ایوان و گلدسته‌های حرم مطهر علوی مربوط به سال ١١۵۵ هجرى و دوران نادرشاه باز مى‌گردد.

این آذین طلاى گنبد ومناره‌ها وایوان حرم نجف اشرف به سال ١١۵۵ هجرى بازگشته که به دستور نادر شاه افشار این اقدام صورت گرفته است؛ این نوع آذین با طلا در آن هنگام براى دومین بار در تاریخ صورت مى‌پذیرفت.

نخستین بار آذین ساختن گنبد مطهر حضرت امام رضا (ع) در مشهد از سوى شاه عباس صفوى بود که در سال ١� ١� هجرى آغاز ودر سال ١١١۶ هجرى پایان گرفت صورت وکتیبه گریو آن به خط زیباى علیرضا عباسى خط نگار مشهور دوران خود به‌وجود آمد.

بادهاى شنى وریزگردها در طول سه قرن، بر لایه بسیار نازکى از طلا که بر روى خشتهاى مسى  پوشانیده شده است (در حدود ١٢ میکرون) درطول این سه قرن گذشته موجب نازک شدن و گاه تا حد رسیدن به مس زیرین شده است.

از سوى دیگر، درگیریهاى نظامى در دوران صدام و نیز رخداد حرم پس از سقوط و تیر اندازی‌ها، تعداد زیادى از خشتها را سوراخ کرده است.

علاوه بر این از آنجا که در دوران عثمانیان حاکم برعراق، که به حدود بیش ازیک قرن پیش و دوران عبدالحمید عثمانى به‌ سال ١٣٢٣ هجرى باز مى‌گردد، به علل خاص ساختمانى و جز اینها، بخشى از خشتهاى مناره شمالى فروریخت که مجددا جایگذارى شد لیکن هم اکنون اگر در عکس ها دقت کنید از جاى خود خارج شده است.

باز از سوى دیگر کتیبه‌هاى ایوان و پیرامون طوق اتاقک مناره در قسمت مینا کارى شده آن، رنگ پریده وآسیب دیده شده است؛ تمام این موارد، آستانه علوى را بر این داشت که پس از گنبد، دست به این پروژه عظیم زند که در نوع خود یکى از اقدامات مهم به‌شمار مى‌آید.

گفتنى است که همچون پیش، افتخار این پروژه عظیم تاریخى و مهم به دست هنرمندان و استاد کاران و مهندسین ایرانى صورت مى‌پذیرد که مدیریت اجراى آن از سوى ستاد بازسازى عتبات عالیات است.

انتهای پیام/

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true