×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
عصیان دوباره خرازی؛ «معلوم نیست نجفی بتواند حتی یک میخ هم به دیوار بکوبد»

خرازی با اشاره به این سوال که آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند در ۱۴۰۰ موفقیت‌های بیشتری در عرصه حاکمیتی داشته باشندیا نه؛ گفت: به عملکرد ما بستگی دارد. ما اصلاح‌طلبان عملکرد خوبی نداشتیم. اصلاح‌طلبان نه در آن صبح دوم خرداد و نه در غروب ۸۴ و نه در طلیعه سال ۹۲ و نه اکنون از استراتژی منظمی برخوردار نبودند. ما تاکنون از ظرفیت‌های فردی شخصیت‌ها نان خوردیم.

به گزارش تهران۲۴، «محمدصادق خرازی» از مشاهیر اصلاح‌طلب و دبیر کل حزب ندای ایرانیان به تازگی در بخشی از مصاحبه مطوّل خود با خبرگزاری ایسنا در پاسخ به این سؤال که «آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند در ۱۴۰۰ و در ادامه راه موفقیت‌های بیشتری در عرصه حاکمیتی داشته باشند؟» گفته است: این موضوع به عملکرد ما بستگی دارد. ما اصلاح‌طلبان عملکرد خوبی نداشتیم. اصلاح‌طلبان نه در آن صبح دوم خرداد و نه در غروب ۸۴ و نه در طلیعه سال ۹۲ و نه اکنون از استراتژی منظمی برخوردار نبودند. ما تاکنون از ظرفیت‌های فردی شخصیت‌ها نان خوردیم.

وی تصریح کرد: «رهبران اصلاحات هنوز نتوانسته‌اند مبانی خاص اصلاح‌طلبی را تبیین کنند. احزاب اصلاح‌طلب فاقد فرهنگ تعامل و گفت‌وگو هستند، یک حزبی که کل افرادش در یک مینی بوس جا می گیرد، با حزبی که بیش از چند هزار کنشگر در آن فعال هستند، یک رنگ و یک جور دیده می شوند. این‌ها نکات بسیار تلخ و خطرناکی است که چه بخواهیم و چه نخواهیم، عزت، شرف و موقعیت ما را دچار تعدیل کرده است. نمونه این موضوع شهرداری تهران است که بعد از گفت‌وگوهای فراوان و مذاکرات مختلف، به آقای نجفی رسیدنداینکه فرصت را برای ایشان فراهم می‌کنند تا بتواند حتی یک میخ به دیوار این شهر بکوبد یا نه، جای بحث دارد. مشکل خود ما هستیم.»

خرازی در توضیح جمله خود می‌گوید: زمانی که آقای قالیباف شهردار شد، تمام عناصر و عوامل حاکمیت به او کمک کردند، تمام نیروهای نظام که مجموعه حاکمیت را تشکیل می‌دهند به یاری او آمدند، سپاه، نیروی انتظامی، دستگاه قضا و کذا و کذاآیا ما یقین داریم که این‌ها به آقای نجفی کمک می‌کنند؟ اینطور نیست که به طور مثال سپاه نمی‌خواهد به آقای نجفی کمک کند بلکه مسئله این است که نمی‌توانند پلی این بین ایجاد کنند.

این فعال اصلاح‌طلب همچنین ضمن انتقاد از نحوه بسته شدن لیست اصلاحات در شورای شهر تهران و روند انتخاب شهردار، گفته است:‌ جریان اصلاحات به آسیب شناسی جدی نیاز دارد.اصلاحات باید خود را از یکسری پدرخوانده‌ها رها کند. تا زمانی که این پدرخوانده‌ها هستند نمی‌توان خیلی دل بست و خوش‌بین بود. همین وضع را ما در بین اصولگرایان می‌بینیم که پدرخوانده‌ها باعث ریزش آنها شدند.[۳]

*خرازی در ایام دولت اعتدال، دو مرتبه دیگر نیز سابقه عصیانگری دارد. یکبار زمانی که تلویحاً مطرح کرد کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۹۶ خواهد بود و بار دیگر، وقتی که در گفت‌وگو با یک نشریه سیاسی از این گفت که برخی اصلاح‌طلبان به دشمن گرا می‌داده‌اند که ممکن است روزی اسم آنها را بگوید.

این اقدامات در کنار تشکیل بدون اجازه حزب ندای ایرانیان کافی بود تا اصلاح‌طلبان سیدمحمدصادق را آماج حملات مختلف قرار بدهند و انواع و اقسام تهمت‌ها را روانه سمت او کنند.

اصلاح‌طلبان حتی از خون حزب نوپای ندا هم نگذشتند و عملاً این حزب را در کنج انزوا قرار دادند.

و لذا بدیهیست که اظهار جدید خرازی که به بخشی از آنها در بالا اشاره کردیم نیز زمینه حملات بیشتری را علیه این چهره از جانب جریان سیاسی خاص فراهم آورد…

اگرچه سخنان خرازی به جای تحلیل صرفا به خوانش مخاطبان محترم و اطلاع آنها از چیستی رخدادهای اردوگاه جریان چپ نیاز دارد اما ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که اظهارات خرازی درباره عدم توانایی نجفی برای کوبیدن ولو یک میخ به دیوار به دلیل همکاری نکردن سایرین و سایر دلایل! اصطلاحا نوعی به هم ریختن کافه است.

در واقع جدای از اینکه مسئله عدم همکاری نهادهای کشور با شهردار جدید تهران! که خرازی آنرا مطرح و به این واسطه از انتصاب نجفی انتقاد می‌کند اطلاع غلطی محسوب می‌شود؛ اما فرض ما و مردم هم بر این است که اصلاح‌طلبان شورای شهر و شهردار آنها که در زمره معمّرین باتجربه به حساب می‌آیند، می‌دانسته‌اند که در صورت شهردار شدن با چه فضایی مواجه‌اند و قابل پذیرش نیست که آقایان از هم‌اکنون تمام کم‌کاری‌های احتمالی خود را به گردن دیگران بیاندازند.

اظهارات خرازی را همچنین باید بر مبنای این تحلیل نیز بررسی کرد که چپ‌ها می‌دانند شهرداری بعد از محمدباقر قالیباف یک کابوس است و تکرار کارنامه جهادی او در بلدیه پایتخت یک کار صعب و برای اصلاح‌طلبان ناممکن است.

از همین رو آنها غوره نشده مویز شده‌اند و هنوز وارد شهرداری نشده اما این بهانه را مطرح می‌کنند که نهادهای حاکمیتی با ما همکاری نخواهند کرد!

بدیهیست که جریان خاص قصد دارد با سیاه‌نمایی از کارنامه قالیباف و تجلیل و مظلوم‌نمایی از محمدعلی نجفی، به هر قیمت ممکن برای انتخابات‌های ۹۸ و ۱۴۰۰ پله بسازد اما اینکه مردم چه قضاوتی درباره مقایسه عملکرد اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در عرصه اجرایی شهرداری تهران داشته باشند، بحث دیگریست…

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=5906
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true