×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
لزوم حمایت بیمه‌ها از (دستگاه قلب مصنوعی) برای مبتلایان به نارسایی قلب

رییس انجمن نارسایی قلب بر لزوم حمایت سازمان‌های بیمه‌گر از نوعی درمان پیشرفته و حیاتی برای بیماران مبتلا به نارسایی قلب با استفاده از دستگاه‌های کمک قلبی موسوم به “قلب مصنوعی” تاکید کرد.

به گزارش تهران۲۴، دکتر احمد امین در آستانه برپایی ششمین کنگره مشترک قلب و عروق با بیان این مطلب که جمع قابل توجهی از بیماران مبتلا به نارسایی قلب در لیست انتظار پیوند قرار دارند ولی به دلیل کوتاه بودن فرصت طلایی پیوند از افراد مرگ مغزی، احتمال فوت داشته و یا اصلا کاندید مناسبی برای پیوند محسوب نمی‌شوند، گفت: اکثر این افراد جوان هستند و به دلیل گران بودن دستگاه مورد نیاز برای جایگزینی قلب، متاسفانه جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: هزینه تجهیزات این روش نوین  که توسط متخصصان کشور نیز قابل تعبیه است، حدود ۲۰۰میلیون تومان برآورد می‌شود و اگر سازمان‌های بیمه‌گر حمایت کرده و هیات امنا ارزی وزارت بهداشت نیز این دستگاه را تهیه و در اختیار بیماران قرار دهد، جان تعداد زیادی از بیماران منتظر در لیست پیوند قلب نجات می‌یابد.

رییس انجمن نارسایی قلب ایران با اشاره به اینکه ارزش هر دستگاه معادل نجات جان یک انسان است، گفت: طی سال‌های اخیر در دنیا و بویژه کشورهای منطقه، این روش درمانی با کمترین هزینه موجب نجات بیماران مبتلا به نارسایی قلب و کاندید پیوند که اغلب جوان و میانسال هستند، شده است.

امین افزود: تقریبا تمام افراد درفهرست انتظار پیوند قلب در مراکز درمانی کشور به گونه‌ای می‌توانند کاندید استفاده از این روش باشند و نتیجه بهتر و عوارض کمتری آنان را تهدید کند؛ بدین ترتیب بسیاری بیماران از لیست پیوند خارج شده و درمان می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه بیماران نارسایی قلب در طول سال احتمال نیاز به چندین مرتبه بستری در بیمارستان را خواهند داشت که این روش درمانی پیشرفته می‌تواند هزینه‌های بستری در مراکز درمانی را کاهش دهد، افزود: امروزه دستگاه‌های کمک قلبی و قلب مصنوعی بهترین و شناخته شده‌ترین ابزارها برای بیماران نارسایی قلب، کاندید پیوند قلب هستند و در سال‌های اخیر مهم‌ترین و اصلی‌ترین روش درمانی جایگزین پیوند قلب محسوب می‌شوند.

امین گفت: این روش بویژه در بیماران با گروه‌های خونی که دهنده مناسب قلب پیدا نمی‌شود کارآیی دارد و بیماران سرطانی نیازمند پیوند، افراد مبتلا به دیابت و فشار خون پیشرفته همچنین افراد دارای جثه بزرگ که دهنده مناسب برای پیوند قلب آنان  پیدا نمی‌شود نیز با این روش نجات می‌یابند.

رییس انجمن نارسایی قلب ایران با یادآوری اینکه با استفاده از این تکنیک و دستگاه مربوطه در دنیا افراد متعددی هستند که ۵ تا ۸ سال به زندگی ادامه داده یا  فعالیت حرفه‌ای و کار خود را از سر گرفته‌اند، افزود: بطور متوسط بالغ بر نیمی از بیماران بیش از هفت سال است که به زندگی خود ادامه می‌دهند.

امین گفت: دستگاه قلب مصنوعی ساخت کشورهای اروپایی و آمریکا، سال‌هاست در دنیا بویژه کشورهای همسایه و حتی کشورهایی که از نظر پزشکی و بهداشتی در سطح پایین‌تری قرار دارند، مورد توجه سازمان‌های بیمه‌گر آن کشورها قرار دارد ولی در کشورمان روش‌های معمولی‌تر بیشتر مورد حمایت و استقبال بیمه است.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن قلب و عروق ایران، وی پیش بینی کرد که با وضع موجود برای بیماران کشورمان سالانه حدود پنجاه عدد دستگاه نیاز باشد و گفت: ولی متاسفانه بیماران جوان و میانسال که درصد قابل توجهی از افراد نیازمند این روش را به خود اختصاص می‌دهند، به دلیل نبود دستگاه و هزینه این روش درمانی، جان خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه موضوع نارسایی قلب و درمان‌های نوین یکی از محورهای برپایی کنگره مشترک پیش رو است، تصریح کرد: سازمان‌های بیمه‌گر و مدیران بهداشتی کشور در خصوص تامین این دستگاه برای بیماران نیازمندی که هر لحظه به دلیل نبود امکان قلب پیوندی جان خود را از دست می‌دهند، مسوول‌اند و باید حمایت بیشتری داشته باشند.

ششمین کنگره مشترک قلب و عروق ایران، هشتم تا یازدهم اسفند۹۶ در محل بیمارستان قلب شهید رجایی تهران با حضور میهمانان داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=48397
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true