×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
هراس آمریکا از آرایش انتخاباتی عراق/ واشنگتن چه برنامه‌ای برای دخالت در انتخابات عراق دارد؟

نگرانی‌های آمریکا از نتایج انتخابات عراق را می‌توان در اظهارات اخیر جیمز ماتیس مشاهده کرد که ایران را به مداخله متهم کرد و محبوبیت احزاب شیعه را نتیجه تلاشهای ایران برای تاثیرگذاری در انتخابات دانست.

به گزارش تهران ۲۴، با نزدیک شدن به زمان انتخابات پارلمانی عراق در روز دوازدهم می آینده نگرانیهای آمریکا در رابطه با این انتخابات افزایش پیدا کرده است. این نگرانی‌ها به ویژه در دولت دونالد ترامپ روند رو به  رشدی به خود گرفته که همواره به دنبال کاستن از  حضور ایران در عراق بوده و معتقد است آمریکا با دلارها و نیروهای نظامی خود، عراق را به ایران تقدیم کرد. هر اندازه به انتخابات عراق بیشتر نزدیک می‌شویم، تردید آمریکا در رابطه با جایگاه و موقعیت مردمی احزاب وابسته به این کشور افزایش پیدا می‌کند. در این مقاله به بررسی موردی برنامه آمریکا برای مداخله و تاثیرگزاری بر انتخابات عراق اشاره می کنیم.

الف: تلاش برای تعویق انتخابات پارلمانی:

ساز و کار اولیه آمریکا برای مقابله با برگزاری انتخابات مردمی در عراق، تحریک برخی گروه‌های داخلی برای تعویق انتخابات پارلمانی بود. به همین علت برخی گروه‌های اهل تسنن که شرایط کنونی کشور را برای انجام انتخابات و تصدی تعداد کرسی‌های مناسب در مجلس نمایندگان به نفع خود نمی‌دانستند، به بهانه‌های مختلف به دنبال تغییر زمان برگزاری انتخابات برآمدند. اما در نهایت دادگاه عالی قانون اساسی عراق بر اساس نظر بیشتر شخصیت‌های مستقل عراقی اعلام کرد که زمان برگزاری انتخابات (اردیبهشت سال آینده) تغییر پیدا نخواهد کرد.

منبع:مشرق نیوز

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=94767
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true