×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
کشورهای عربی برای حفظ تخت و تاج خود از فلسطین مایه نگذارند/سقوط جنگنده اسراییلی دارای پیام بود

رئیس اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان اظهار کرد: زمان آن رسیده که برخی از کشورهای عربی و اسلامی دیگر برای حفظ تخت و تاج خود از ملت فلسطین مایه نگذارند.

به گزارش تهران ۲۴، حمیدرضا دهقانی پوده در نشست بررسی رویکردهای اجلاس سازمان همکاری‌های اسلامی به طرح ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی که از سوی کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین برگزار شده بود، تصریح کرد: آنچه که ترامپ بر اجرای آن تاکید کرد ، اجرایی کردن مصوبه کنگره آمریکا بود که در سال ۱۹۹۵ به تصویب رسیده بود.

وی با بیان اینکه مصوبه کنگره آمریکا در ارتباط با موضوع قدس دارای سه بند است، اظهار کرد: در این مصوبه ذکر شده که قدس یک شهر واحد است. این شهر واحد پایتخت اسرائیل است و سفارت آمریکا می بایست از تل‌آویو به قدس منتقل شود. سه بندی که هر سه برخلاف تعداد زیادی از مصوبات و قطعنامه‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد است.

دهقانی با بیان اینکه در قطعنامه ۱۸۱ سازمان ملل موسوم به قطعنامه تقسیم که در سال ۱۹۴۷ به تصویب رسید، قدس به عنوان منطقه‌ای بی طرف اعلام شد،  افزود : در این مصوبه بر این موضوع تاکید شد که قدس ۱۰ سال توسط سازمان ملل اداره شود و بعد از آن مردم آن منطقه در مورد آینده قدس تصمیم بگیرند. مصوبه‌ای که صهیونیست هابه آن پایبند نبودند و در سال ۱۹۴۸ و سال بعد از آن حدود ۸۰ درصد قدس را به تصرف در آوردند و بر آن نام قدس غربی نهادند.

این مقام مسئول در وزارت خارجه با بیان اینکه این اشغال غیرقانونی بود، ادامه داد: در سالهای بعد هنگامی که صهیونیستها می خواستند به عضویت سازمان ملل درآیند نمایندگان این رژیم متعهد شدند که به دو قطعنامه ۱۸۱ و ۱۹۴ که درسالهای ۱۹۴۷ و ۴۸ در ارتباط با موضوع قدس و بازگشت آوارگان تصویب شده بود، پایبند بمانند ولی این موضوع نیز اجرایی نشد و رژیم صهیونیستی به این دو قطعنامه نیز پایبند نماند.

دهقانی با بیان اینکه در سال ۱۹۶۷ هنگامی که قدس شرقی، غزه ، صحرای سینا، منطقه جولان توسط اسرائیل اشغال شد سازمان ملل قطعنامه‌ای صادر کرد و آن را محکوم کرد،  گفت : در آن قطعنامه نیز سازمان ملل خواستار خروج نیروهای صهیونیسم از این منطقه شد.

این مقام مسئول در وزارت خارجه با تاکید مجدد مبنی بر اینکه مصوبه کنگره آمریکا و تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی برخلاف قوانین بین‌المللی است ، ادامه داد: ترامپ با این کار یک خطا به خطاهای گذشته قدرتهای مسلط در مورد مسئله فلسطین افزود و چالش جدیدی را در ارتباط با موضوع فلسطین به وجود آورد.

دهقانی با بیان اینکه ترامپ با این اقدام طرح تشکیل دو دولت را نیز که خود آمریکا از سردمداران پیگیری آن بوده با شکست  مواجه کرده است، افزود: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا تاکید کرده که سازش راه‌حل مسئله فلسطین نیست و نباید در برابر زیاده‌خواهان کوتاه آمد. آنچه که در این زمینه منجر به پیروزی ملت فلسطین می‌شود بحث مقاومت است.

رئیس اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه با بیان اینکه قدرت های مسلط به تنهایی نمی توانستند این ظلمها را در حق ملت فلسطین انجام دهند و در این راستا از همراهی برخی از کشورهای اسلامی و عربی برخوردار بودند،  اظهار کرد : ضروری است که تغییری در جهان اسلام و عرب در برابر این زیاده‌خواهی‌ها ایجاد شود. متاسفانه در چند سال اخیر تحولات در منطقه و جهان اسلام به گونه‌ای بوده که موضوع فلسطین را از اولویت اول خارج کرده و به موضوعی درجه دوم و سوم در جهان اسلام تبدیل کرده است و این یک تهدید بزرگ است. البته تهدید ترامپ شاید یک کورسوی امیدی باشد که جهان عرب و اسلام به این فکر بیفتند که باید به صورت مناسب در ارتباط با موضوع فلسطین چاره‌اندیشی کنند و آن را به موضوع اول جهان اسلام تبدیل کنند و دیگر برای حفظ تاج و تخت خود از ملت فلسطین مایه نگذارند.

دهقانی با بیان اینکه در پشت برخی از طرح‌های عربی در ارتباط با موضوع فلسطین به نوعی مشاهده می کنیم که مقامات کشورهای ارائه دهنده این طرح ها  به نوعی به دنبال حفظ تاج و تخت خود هستند، در بخش دیگری از صحبتهای خود به انتقاد از رویکرد برخی از کشورهای عربی و اسلامی در ارتباط با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی پرداخت و گفت: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر موضوع مقاومت بر این موضوع نیز تاکید دارد که باید زمینه این امر فراهم شود که خود مردم فلسطین در مورد آینده خود و  سرزمین‌شان تصمیم بگیرند، بدون اینکه فشاری از بیرون به آنها وارد شود و ما باید در این فرآیند به عنوان کمک کننده عمل کنیم .

این مقام مسئول در وزارت خارجه با تاکید بر اینکه کشورهای عربی  و اسلامی باید از ساده‌سازی مسائل در ارتباط با موضوع فلسطین بپرهیزند وبا هوشیاری نسبت به این مسائل برخورد کنند، در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد موضوع فلسطین بخشی از یک پازل بزرگ است که آمریکایی‌ها در خاورمیانه دنبال می کنند، افزود: آمریکایی‌ها و دیگر کشورهای قدرتمند برای تسلط بر جهان نیاز دارند که بر خاورمیانه مسلط شوند و موضوع انرژی در خاورمیانه یکی از عوامل اصلی این  موضوع است.

دهقانی با بیان اینکه در بحث خاورمیانه نیز موضوع فلسطین و حفظ پایگاه صهیونیستها برای آنها از اولویت جدی برخوردار است، در بخشی از سخنان خود تاکید کرد: در نوع موضع مردم ایران نسبت به موضوع فلسطین تغییری ایجاد نشده است و قطعا مردم ایران در مسیر دفاع از مظلوم و نفرت از ظالم مصمم هستند. چراکه این امر مطابق با فطرت انسانی است.

رئیس اداره اول خاورمیانه وزارت خارجه همچنین در این نشست در پاسخ به سوالی در مورد سرنگونی جنگنده F16 رژیم صهیونیستی در سوریه اظهار کرد: رژیم صهیونیستی با توجه به اینکه در داخل و خارج از منطقه از بحران هویت و مشروعیت رنج می برد، در این سالها بر روی توانمندی نظامی خود بسیار مانور داده است  ولی این توانمندی نظامی نیز در جنگ ۳۳ روزه لبنان و جنگهای غزه نیز به نوعی زیر سوال رفت اما علیرغم این شکستها بحث توانمندی هوایی این رژیم موضوعی بود که صهیونیست‌ها به آن افتخار می‌کردند و حتی در مورد آن غلو می‌کردند و اکنون این موضع برتری نیز با سقوط جنگنده F16 آنها در سوریه زیر سوال رفت.

وی با اعتقاد بر اینکه در سقوط این جنگنده پیام‌هایی نهفته است، از جمله اینکه دیگر دوران آن تمام شده که متجاوزگران بتوانند از اقدام خود جان سالم به در ببرند و قواعد بازی در این عرصه تغییر کرده است، ادامه داد: این موضوع همچنین درس بزرگتری را برای برخی از همپیمانان منطقه‌ای رژیم صهیونیستی داشت که برای تامین امنیتشان به دنبال خرید سلاح از کشورهای مختلف از جمله رژیم صهیونیستی هستند.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=47406
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true