×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
گزارشی مبنی بر کاهش آسیب‌های اجتماعی نداشتیم

به گزارش تهران۲۴،  احمد مسجد جامعی در سومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران گفت: اکنون رویکرد غالب این است که وقتی حرف از مشکلات اجتماعی زده می‌شود بلافاصله ذهن‌ها به سمت اعتبارات، تشکیلات و بودجه می‌رود این در حالی است که مشکل ما داشتن نظریه پیرامون مسایل اجتماعی است و داشتن بودجه به تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند. متاسفانه جنبه نرم‌افزاری غایب و نگاه سخت افزاری غالب است.

وی افزود: در برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران، ۳۲ بند و تبصره به مهار و کاهش آسیب‌های اجتماعی اختصاص یافته است. علاوه بر آن میزان اعتبارات مصوب برای کاهش آسیب‌اجتماعی در چهار سال گذشته بالغ بر ۳۷۴ میلیارد ریال بوده است. اگر بودجه نهادها و سازمان‌ها را هم در نظر بگیریم این ارقام نجومی می‌شود، این در حالی است که هیچ گزارشی که نشان‌دهنده توقف یا کاهش آسیب اجتماعی باشد، نداریم. بنابراین مشکل، اعتبارات و بودجه نیست بلکه فعالیت‌ها کارآمد نبوده است.

مسجدجامعی گفت: گاهی اقدامات نتیجه عکس می‌دهد و دخالت دستگاه‌ها نه تنها به کاهش آسیب‌های اجتماعی منجر نمی‌شود بلکه آن را افزایش می‌دهد.تغییراتی که در دروازه غار تهران انجام شد یک نمونه از آن است. دیدیم که فضاهای سبز بهم پیوسته ایجاد شد در حالی که این فضاها نه تنها به مردم منطقه کمک نکرد بلکه به پایگاهی برای گسترش آسیب‌اجتماعی تبدیل شد.

عضو شورای شهر تهران در ادامه با طرح این سئوال که آیا امید به آینده از حال دست رفتن است؟ گفت: این پرسشی است که امروز در تهران و کلان‌شهرها با آن مواجه هستیم. پیمایش‌ها از سال ۵۳ به بعد بیانگر این است که در آن سال‌ها مهم‌ترین عامل خوشبختی، ارزش‌های متعالی مانند نیکی‌ کردن به دیگران بوده است اما پیمایش‌های بعدی پول و ثروت را باعث خوشبختی می‌داند. این مسأله چیزی نیست که در بین مردم وجود داشته باشد، بلکه دولتمردان هم با چنین نگرشی مواجه هستند. همانطور که می‌بینیم الان مهم‌ترین دغدغه شهرداری پول است و اگر بپرسیم چطور می‌خواهید این پول را هزینه کنید، کسی چیزی نمی‌داند.

وی تأکید کرد: متأسفانه همه چیز با حساب و کتاب اقتصادی پیش می‌رود و الگویی برای فهم درست آسیب‌ها و ساختار اجتماعی و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی نداریم. این در حالی است که اگر راه نجاتی برای شهر وجود داشته باشد، نگاه فکری و اجتماعی است. امیدوارم نگاه اجتماعی را اصل گرفته و نگاه حسابداری فرعی‌تر تلقی شود.

همچنین در این همایش الهه کولایی فعال امور زنان، اظهارداشت: مقاومت‌های پایدار برای بهبود جایگاه زنان وجود دارد و این مسئله جز با خواست نهادهای قدرت تغییر نخواهد کرد.

وی  به سخنان مسجد جامعی اشاره کرد و گفت :برای حل مشکل آسیب‌های اجتماعی دچار مشکلات نرم‌افزاری و تولید دانش هستیم، ای کاش آقای مسجد جامعی در ادامه این همایش می‌ماند و مقالات علمی را می‌شنید. ما در نرم‌افزار مشکلی نداریم بلکه این سخت‌افزار است که اجازه استفاده از دانش برای حل مشکلات اجتماعی را نمی‌دهد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بخش زیادی از مشکلات زنان و آسیب‌های اجتماعی به نهادهای مجری در بخش‌های مختلف بر می‌گردد هرچند که مسایل مربوط به زنان، جهانی است و جامعه بشری در آغاز هزاره سوم هنوز با این مسایل روبه‌روست. با اینکه مشکلات زنان خاص جامعه ایران نیست اما با توجه به سرمایه‌ای که در کشور داریم انتظار بیشتری درباره زنان می‌رود نه اینکه با جوامع آفریقایی و برخی جوامع آسیایی مقایسه شویم.

کولایی تأکید کرد: همان‌طور که گفتم برای حل آسیب‌های اجتماعی و مسائل مربوط به زنان دچار فقر در ارائه پاسخ نیستیم بلکه مسأله اینجاست که حل این مشکلات به افراد غیرمتخصص سپرده می‌شود، مشکل دیگری که داریم این است که مسایل مربوط به زنان در کشورمان از سیاسی‌ترین موارد شمرده می‌شود.

این استاد دانشگاه همچنین افزود: نظام پدرسالار همچنان در دو حوزه خصوصی و عمومی وجود دارد و انقلاب سیاسی ما هنوز نتوانسته به خوبی جایگاه زنان را ارتقا دهد. لیست بلند بالایی از صحبت‌های مسئولان درباره زنان وجود دارد اما در فرایندهای مختلف می‌بینیم که در مقابل تغییر نقش‌ها مقاومت زیادی هست و کلیشه‌ها مدام در سینما، تلویزیون و کتاب‌های درسی بازتولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نقش زنان در توسعه غیرقابل چشم‌پوشی است، گفت:‌ ۴۰ سال پیش کشور ما تجربه‌ای داشت و در آن تجربه بر اساس یک رویکرد دینی و درونی الزام حضور زنان در ابعاد مختلف اجتماعی مطرح شد. یک فقیه دینی درباره حضور زنان در سیاست، حکم صادر کرد و این جزو معدود مواردی است که در جهان از فقهای دینی سراغ داریم. ایشان گفتند باید زنان در مقدرات اساسی کشور شرکت کنند اما در طول تمام این سال‌ها شاهد بودیم که کلیشه‌ها،فرهنگ ها و باورها تغییری نکرد .در طول این سال‌ها به شدت با این دیدگاه مقابله شد و کلیشه‌هایی که قالب‌های ذهنی افراد را شکل می‌دهند، همچنان بر بایسته‌های زن و مرد بودن تأکید دارد.

کولایی همچنین با اشاره به افزایش چشمگیر زنان در حوزه آموزش گفت:‌ همان‌طور که می‌بینیم بر اساس کلیشه‌های «مرد نان‌آور» شغل‌ها به مردان اختصاص داده می‌شود و معلوم نیست زنانی که ازدواج نمی‌کنند یا می‌خواهند استقلال اقتصادی داشته باشند باید چکار کنند تنها یک درصد از کارفرمایان امروز جامعه ما زنان هستند و این نشان می‌دهد زنان از عرصه ثروت و قدرت بهره‌ای ندارند.

وی تأکید کرد: واقعیت جامعه ما این است که با مقاومت‌های پایدار برای بهبود جایگاه زنان مواجهیم و این مسأله جز با خواست نهادهای قدرت تغییر نخواهد کرد. وقتش رسیده مجلس، دولت و دستگاه قضایی اراده تغییر این وضعیت را به نمایش بگذارند و این کار را انجام دهند.

انتهای پیام/

http://teheran24.ir/?p=108526
false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true